Abstrakt
Cynk jest niezbędnym mikroelementem do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmów żywych. Badania nad rolą cynku w rozwoju organizmów żywych rozpoczął w roku 1869 Jules Raulin. Wykazał on, że pierwiastek ten jest niezbędny do zachowania funkcji życiowych grzybów z rodzaju Aspergillus.
Cynk to jeden z najważniejszych pierwiastków śladowych występujących w organizmach żywych. Występuje w ilościach o połowę mniejszych niż żelazo, a około 10 razy większych niż inne mikroelementy. Organizm człowieka zawiera ok. 2-2,5 g cynku, a dobowe zapotrzebowanie na ten pierwiastek u zdrowej, dorosłej osoby wynosi około 10-30 mg. Cynk wchodzi w skład ponad 300 enzymów, w których pełni funkcję katalityczną, strukturalną i regulacyjną. Jego obecność jest niezbędna w procesach syntezy DNA, stabilizacji błon komórkowych, transportu przez błony komórkowe, a także regulacji układu immunologicznego. W organizmach żywych występuje jedynie w formie jonu dwuwartościowego Zn2+.
Badania wskazują, że prawidłowe funkcjonowanie organizmu wymaga utrzymania odpowiedniej homeostazy cynku w komórce. Zarówno niedobór, jak i nadmiar cynku może być szkodliwy i prowadzić do wielu zaburzeń fizjologicznych oraz psychicznych.